REHAU ÜRÜN SİSTEMLERİ

REHAU ÜRÜN SİSTEMLERİ

İlk olarak fotoselli kapı sistemlerinin çalışma sistemi hakkında detaylı bilgi edinmek gerekir. Fotoselli kapı sistemleri aslında 4 ana sistemin bütününden ibarettir. Radar yani algılama sistemi, kontrol paneli ve yönetim sistemi, kanat profilleri sistemi, yürütme ve motor grubu sistemi şeklinde özetlenebilir. Rehau PVC seçeneklerinden faydalanmadan önce bu tür bilgiler önemli olabilir. Kapıya doğru yaklaşan objeyi algılamaya yarayan sisteme, radar adı verilmektedir. Günümüz dünyasında algılama sistemleri, kızılötesi ya da mikrodalga frekanslar ile çalışmaktadır. Aygıtlar, objeyi algılamaya başladığı anda programlama kapsamında gereken düşük voltajlı elektrik sinyallerini kontrol paneline iletmektedir. İkinci ana sistem ise, kontrol paneli yönetim sistemidir. Aslında bu sistem, kapının beyni niteliğindedir.

Otomatik kapı sistemlerinin en yaygın durumdaki 5 fonksiyonunu yöneten sistem olarak da görülebilir. Peki, bu en yaygın 5 fonksiyon nedir derseniz eğer; normal mod yani aç kapa, gece modu yani devamlı kapalı, devamlı açık modu, kış modu yani kanatlar yarıya kadar açılabilir, yalnızca giriş modu yani tek yönü açılabilir şekilde fonksiyonlardır. Genel itibariyle pek çok Rehau pencere ve kapı sistemlerinde E100 kontrol panelleri kullanılmaktadır. Bilgisayarlara entegre edilebilen ve uzaktan kontrol edilebilen nitelikleriyle piyasada büyük dikkat çekmektedir. Kontrol panelleri, kapıların en üst bölümü ve iç mekana gelen ana gövdenin profili içerisinde mevcut durumdadır.

Kanat profilleri sistemi de üçüncü sistem olarak dikkat çekmektedir. Ana malzeme niteliğinde alüminyum profillerden oluşmaktadır. Kanatların ağırlık düzeyi, otomatik kapıların performansı ile direkt olarak doğru orantıdadır. Zaten bu tür bilgileri Rehau bayiilerinden de almanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse; 4+4 mm cam malzemesi kullanılmış ve 2200 mm geçiş yüksekliği bulunan tek kanadın mevcut ağırlığı yaklaşık olarak 50 ila 60 kg aralığındadır. Bundan dolayı otomasyonunuzu çift kanat olarak düşündüğünüz zaman 100 ila 120 kg ağırlığındaki kanatları taşıması gerekecektir. Son ana sistem ise, yürütme ve motor grubu sistemidir. Fotoselli kapı sistemlerinin en önemli faktörlerinden biridir. Dekoder özellikli motorlar yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yürütme ve motor grubu birbirine bağlı şekilde çalışmaktadır. Doğru orantılı bir performans içerisinde yer aldığı da söylenebilir.